Případy z praxe

Na této stránce uvádím několik případů z praxe homeopatické i autopatické ve zkrácené podobě a s laskavým souhlasem svých klientů, za což velmi děkuji. Jedná se o případy akutní i chronické, lidské, zvířecí a rostlinné.


Strach ze školy

Chlapec 7 let - jemný, štíhlý, stydlivý. Má strach ze školy, až úzkost z toho, že něco nebude umět a budou na něj proto křičet. Hodně se učí, je perfekcionista, věci několikrát kontroluje, zda je vše v pořádku. Velmi citlivý zevně i vnitřně, fixovaný na maminku, pláč a smutek, když maminka někam odchází. Společnost moc nevyhledává, hraje si o samotě, nemá rád změny. Rád se mazlí, potřebuje podporu a ujištění, že je vše v pořádku. Má rád hudbu, vlaky, vdolky, cucací bonbony. Nesnáší mléko a mléčné výrobky, upnuté bundy, horko na krku, bojí se hadů. Mívá opakované záněty středouší - 5x za zimu, má zažívací potíže, zácpu. Hodně se mu potí nohy, pot je cítit. Jí málo, rád sladké. Uvažovala jsem nad několika léky, vzhledem k velké citlivosti, svědomitosti, plachosti a charakteru fyz.obtíží jsem doporučila Siliceu.

Případ se vyvíjel velmi dobře. Shrnutí vývoje po 7 měsících  je mnohem samostatnější, našel si kamarády, nepláče, když maminka odchází, zmizely zažívací potíže, pocení nohou, noční růstové bolesti, více jí a rozšířil jídelníček, sladké už tolik ne, spíše si dá pořádné jídlo, celou zimu nebyl nemocný, což dříve byl až 5x za zimu. V mírnější formě přetrvává obava ze selhání, občas se objeví bolest hlavy ve škole okolo 11hod. Maminka uvádí zlepšení o 80%.

Po 11 měsících - onemocněl - rýma, dá se hůře vysmrkat, suchý kašel, TT 39, bez bolesti uší. Stále jsou obavy ze školy, ale pomůže, když si o tom popovídá. Maminka říká, že úplně samo to ještě nejde, ale rozdíl je obrovský. Doporučila jsem zopakovat Siliceu ve vyšší potenci. Léčba ještě není ukončena.

Chlapce jsem viděla po více jak šesti měsících. Rozdíl je velmi znatelný - usmívá se, sám odpovídá, bedlivě a se zájmem poslouchá, co říkám. Dle maminky si více hraje s dětmi, dokonce zapomněl udělat domácí úkol. Obava ze školy stále je, ale v mnohem mírnější formě. Doporučuji čekat, žádný lék nepodávat.


Ekzém

Dívenka 1,5 roku usměvavá, přátelská, nebojácná.

Potíže má 3 měsíce, vyrážka se objevila 2 dny po očkování Priorixem. Začalo na krku, rozšířilo se na boky, do třísel, především tam, kde se potí. Vyrážka svědí, ráno mívá rozškrábané. Maminka používá na zmírnění Fenistil a spray pro atopiky. Projevy se zlepšily po vysazení laktózy. Další potíží je přecitlivělost na rajčata, jahody, kyselejší jogurty, cca hodinu po snědení se objeví svědivá vyrážka především na rukou. Bývá v zimě častěji nemocná - rýmy, kašle, většinou dostane od starší sestry, která chodí do školky. Při 6. nemoci měla horečku 40,5°C.

Vyšetření: modrooká, usměvavá dívenka, nestydí se, nebojí, velmi přátelská, miluje společnost, nemá problém navázat kontakt, ráda chodí ven, ale umí se zabavit i sama. Maminka uvádí, že je to divoch, horolezec, ráda leze po výškách. Nyní jí všechno, jídlo má ráda teplé i studené, ne horké, jí často, po troškách, ráda mléko, zmrzlinu, dost pije, sama si řekne o pití.

Spí dobře, usíná na zádech nebo v genupektorální poloze. Má ráda koupání, vodu.

Uvažovala jsem nad několika léky, ale nejvýraznějším až zvláštním rysem v tomto věku byla nebojácnost z cizích lidí. Maminka říká, že když jsou venku, otočí se a klidně jde za cizím člověkem a nechala by se i odvést.

Proto jsem doporučila Phosphorus 30C jednu dávku.

Kontrola po osmi týdnech od podání:

Cca 14 dní po podání se ekzém zvýraznil, osypala se, maminka říká, že to nebylo nijak dramatické, po 4 dnech zmizelo a od té doby je bez vyrážky. Ochutnala i rajčata, jahody, pila běžné mléko a bez reakce, žádná vyrážka se neobjevila. Před podáním léku se vždy osypala. Potí se stále, ale zpocená místa se už neosypou.

Rok od podání léku jsem dostala od maminky zprávu:

Dobrý den, H. se daří výborně, zatím jsme jí homeopatika dali cca třikrát a dvakrát spíš tak pro jistotu, když se jí objevil malý flíček a pokaždé hned zmizel a je klid. Všechno jí a po ničem se neosypává. A nadále je živá jako, když jsme byly naposledy u vás. Moc děkujeme a dal Vás budeme moc doporučovat.

B.K.


Autopatie

Autopatii používám s velkým úspěchem také u rostlin a zvířat.

Kadeřavost broskvoně - jako každý rok na jaře se objevila kadeřavost na listech broskvoně. Použila jsem autopatický preparát, u rostlin i zvířátek používám tzv. metodu Korzakov. Utrhla jsem několik postižených listů a nechala naložené ve vodě s lihem několik dnů. Poté jsem vzala kapátkem kapku výluhu a kápla do víčka od dobré vody a potencovala. Poslední víčko jsem vylila do lahve 1,5l dobré vody a tím zalila broskvoň. Zkoušela jsem i postřik, ale ten nemá účinnost. Za pár dní začaly postižené listy černat, schnout a odpadat. Na jejich místě postupně vyrůstaly nové již bez postižení. Po čase se kadeřavost objevila znovu, ale v mnohem menší míře. Opakovala jsem postup a zvýšila ředění, potenci. Bylo potřeba v průběhu vegetace několikrát zopakovat a vždy o něco zvýšit potenci. Nejlepší potencí bylo "70-té" víčko, pak už se kadeřavost až do podzimního opadání listů nevrátila a další rok na jaře se kadeřavost opět objevila, ale v menší míře. Po zopakování postupu byla broskvoň bez kadeřavosti až do podzimu.


Prochladnutí - pejsek


Pejsek, malé plemeno, koupal se v rybníce, foukal studený vítr, kašel přišel druhý den i s častým kýcháním a průhledným výtokem z nosu. Doporučila jsem Autopatii ze sliny Korzakovou metodou, protože panička nechtěla pořizovat autopatickou lahvičku. Do víčka nalít trochu vody a nechat pejska vodu z víčka vylízat, tak na stěnách ulpí sliny. Dále nalít kapku lihu ( byla použita slivovice ) a potencovat. Kapku z posledního víčka aplikovat na 6.čakru ( oblast u kořene nosu ), opakovat 3x po 2 hodinách vždy s navýšením potence. Druhý den panička referovala, že kašel není už tak častý, výtok z nosu mírnější. Doporučila jsem opakovat 3x během dne, další den 2x a třetí den už pouze 1x. Čtvrtý den byl pejsek bez potíží.Akutní Borelioza

Žena 75 let v červenci měla tři klíšťata, po 14 dnech se objevily na stehnech dvě velké skvrny ( nebylo to v místě přisátí klíštěte ) + na zádech jedna skvrna, jiné symptomy kromě mírné únavy a strachu z nemoci nebyly. Byla u lékaře, který skvrny prohlédl, naordinoval ATB na 14 dní a odběry nejdříve za měsíc po přisátí. Pacientka mi volala, co má dělat. Naše komunikace probíhala pouze telefonicky.

Cca před 35 lety boreliózu prodělala ( tenkrát se o ní snad ještě ani nevědělo ) - měla obrovskou skvrnu na zádech, která migrovala z místa na místo a po čase zmizela. Borelioza se potvrdila z krevních testů mnohem později ( po letech ).

Pacientka má kardiostimulátor, více jak 30 let se léčí s hypertenzí, parodontóza, dna. Měla velký strach z nemoci, ale ATB brát nechtěla. Autopatickou lahvičku neměla a kupovat odmítla.

Doporučila jsem Autopatii SV Korzakovu metodu z víčka. 1. den opakovat po 2h. 2. den ráno volala, že skvrny se zmenšily o polovinu a vybledly. Dále AP SV  5x denně.3. den AP SV 3x denně. 4. den skvrny již nebyly vidět. Pokračovat AP SV  2x denně. 6. den přišla velká únava, hodně spala. Doporučila jsem AP SV 1x denně. Únava a spavost trvala několik dní, dále se jí nic nechtělo dělat, ani jíst, vařit, hůře slyšela. 14.den jsem doporučila AP SV aplikovat 1x / 2dny, takto pokračovat 10 dní.Dále postupně snižovat frekvenci podávání až na 1x týdně, vždy opakovat 3x. Počet víček si pacientka regulovala již sama podle aktuálního pocitu - AP SV 1x / 14 dní.

ATB nebyly podány. Odběry byly v pořádku, dokonce hladina protilátek ( indikátor prodělané nemoci ) byla nižší než při posledním odběru. Lékařka řekla, že má velké štěstí!

Zlepšily se krevní testy - lékařka říká, že má hladiny jak mladice :-). Je aktivní, zlepšil se dech i krevní tlak. Snížila léky na krevní tlak na poloviční dávku.

V současné době pacientka aplikuje AP DV ( vařený dech ) v nízké potenci ( 0,75l ), daří se jí dobře. Kašel

Dívka 11 let, začala silně kašlat. Kašel je záchvatovitý, až dávivý, bolestivý, drží si při kašli hrudník, nemůže popadnout dech,je zhoršena ležením, v noci, mluvením, šimrá ji v krku a z toho také kašle, hodně pije. Jednalo se o akutní řešení, proto uvádím symptomy v daný čas. Doporučila jsem Droseru ve vodě, upíjet, dynamizovat. Podání opakovaně, snižovat intervaly podání dle stavu. Již po 1. podání se stav zlepšil, záchvaty nebyly tak urputné. Třetí den byl kašel pryč.


Úraz hlavy

Holčička 6 let. Při běhu zakopla a upadla tak nešťastně, že čelem dopadla na roh zdi. Téměř okamžitě se na čele začala tvořit boule s krevním výronem. Podána Arnika Montana opakovaně v krátkých intervalech. Maminka odjela s holčičkou k lékaři, referovala, že otok s modřinou se rapidně zmenšil do 30 minut, vyšetření v pořádku. Všeobecně je u úrazů nutné kontaktovat lékaře nebo odjet do nemocnice, zvláště jedná - li se o úraz hlavy ať už u dítěte či dospělého!

Arnica Montana

Je lékem 1. volby u úrazu, především zhmoždění, poranění měkkých tkání, svalů. Arnika má svůj "obraz", může pomoci např. u chřipky či dny, ale pouze v případě, že souhlasí symptomy. Neměla by chybět v domácí lékárničce.


Extrakce zubu

Toto je má vlastní zkušenost. Před lety jsem musela na vytržení problematické osmičky. Extrakce proběhla bez problémů. Po vytržení jsem si pod jazyk dala Arnicu. Zabrala výborně, rána nekrvácela, bolest byla minimální, jenže rána se hojila tzv. na sucho. Další den byla bolest silná přímo v ráně, pomáhaly studené obklady. Ledum pomohlo, ale na krátkou dobu. Na kontrole mi lékař do rány dal hojivou bylinnou směs. Vše se zklidnilo, ale nad ránem mě vzbudila tepavá až nesnesitelná bolest šířící se tváří vzhůru a do ucha. Chirurgickou pinzetou jsem si vydolovala bylinnou směs z rány a podala Hypericum, které ulevilo bolesti, ale po 36 hodinách se potíže vrátily a indikované léky nepomáhaly. U homeopatické samoléčby je někdy obtížné podívat se na své příznaky objektivně, zvláště pokud máte bolesti. Nechtěla jsem polykat antibiotika a tak jsem si sedla a pečlivě si sepsala příznaky. Uvědomila jsem si, že mě více bolí dáseň po vpichu anestezie než rána samotná, pomáhá mi, když si čelist mírně masíruji, piju ledovou vodu, hůře slyším na levé ucho, když na mě někdo mluví, k tomu přidala svoji přecitlivělost na léky a výsledkem byl Phosphorus. Upíjela jsem ve vodě s dynamizací a to byl ten správný lék. Potíže ustupovaly a již po druhém loku byla bolest o polovinu mírnější. Za 24hodin bylo po obtížích a dáseň se rychle dohojila.

Rozhodně nechci říci, že Phosphorus můžeme použít jako lék na potíže po vytržení zubu, ale ukázat, že je vždy potřeba hledat lék nejpodobnější symptomům, které člověk má v tomto čase. Homeopatie léčí člověka, NE nemoci.Gynekologické potíže

Žena, 40 let, štíhlá, tmavovlasá, trpí na opakované gynekologické výtoky, má PMS - bolesti břicha, nervozita a výbušnost, cyklus není pravidelný, na preventivní prohlídce zjištěna cysta na levém vaječníku. V minulosti již homeopaticky léčena, proto se rozhodla potíže řešit homeopatiky. Miluje tanec, běh, přírodu, jí lehká jídla, především zeleninové saláty, nesnáší těžká jídla. Mívá studené ruce a nohy, je zimomřivá, miluje slunce, moře. Má výrazné nosolabiální rýhy, a při rozhovoru živě gestikuluje rukama. Poslední dobou je podrážděná, především, když po ní něco chtějí děti, často na ně křičí, pak má výčitky. Je jí lépe o samotě, zlepšuje jí jakákoliv činnost, když zaměstná ruce a především tanec. Doporučila jsem Sepii. Na kontrolu přišla usměvavá žena, referuje, že cysta na vaječníku už není, menstruace se upravila, cyklus je nyní pravidelný v rozmezí 28 - 30dní, PMS se zmírnil, už jen občas trochu bolí v podbřišku 1.den menstruace, výrazně se zlepšil intimní život o němž se předtím nezmínila. Po podání léku měla nejsilnější menstruaci v životě, poté se objevil silný výtok, ale bez svědění a pálení, které dříve bývalo a měla několik dní rýmu a průjem. Nyní má vyrážku na rukou, kterou dříve mívala, ale pomalu mizí. Už není tolik podrážděná a jak sama říká, cítí se uvolněně a spokojeně.